השלבים להשמה אפקטיבית

איך להפוך את קליטת העובדים לאפקטיבית לטווח הארוך

  • בשלב הראשון: ליווי אישי – בשלב הראשון לעבודה (שבוע הראשון לעבודה לפחות, העובדים בעלי מוטיבציה גבוהה, ציפייה ורצון רבים. לעיתים מרגיש המעסיק כי זהו זמן טוב “לזרוק את העובד למים”. אולם, דבר זה גורם לעובדים רבים לחששות. בשלב זה מומלץ כי העובד יהיה תחת ליווי אישי, חפיפה והעברת ידע צמודה ומסודרת מטעם המעסיק, במטרה להכשיר את העובד ויכולותיו ולתת לו תחושת יציבות וביטחון. כמו כן, יש לבקש מצוות העובדים נכונות לסיוע בקליטת העובד והשארתו בארגון.
  • בשלב השני – תמיכה ויחס – בשלב זה מומלץ לתת תמיכה ויחס אישיים לעובדים, במטרה להעלות את תחושת השייכות והחיבור שלו למקום העבודה. בשלב זה, עלול העובד להתאכזב מחוסר הצלחות, קשיים, משברים אחרים או אפילו חששות חברתיים. תשומת לב, שיחות אישיות והתעניינות בתחושות והתקדמות העובד על-ידי המעסיק ושאר הצוות, יכולים להשפיע מאוד. בכל רגע של עידוד והתעניינות העובד מתעודד ומתחזק, ותחושת הקרבה והנאמנות למעסיק הולכת ומתגברת.
  • בשלב השלישי – מחויבות והכשרה – בשלב זה המצב פשוט יותר, אך יש להמשיך ולחזק את העובד, לערוך שיחות תקופתיות, להיות קשובים ולייצב את תחושת המחויבות. כל חשש של העובד צריך לעלות בשיחות האישיות. כמו כן, מומלץ מעת לעת לערוך הכשרות לעובדים ולתת להם תחושת אחריות ושליחות כדי לגרום להם לביטוי עצמי ותחושת סיפוק.
  • שיתוף פעולה בין המעסיק לחברת ההשמה – בכל אחד מן השלבים, מומלץ להיות בקשר עם חברת ההשמה ולערב בכל שאלה והתלבטות שעולה. ניתן להשתמש בחברת ההשמה כמתווכחת ומגשרת במקרה הצורך בין העובד למעסיק.
  • שיחה עם העובד מטעם חברת ההשמה: חברת מיי פייס השמה יוצרת קשר עם העובדים בסיומו של חודש העבודה (ולעיתים רבות גם במהלכו), כדי להעביר למעסיק משוב מטעם העובד. בין היתר, אנו שואלים את העובד לדעתו על החיבור שלו למקום העבודה, האווירה במקום העבודה, החיבור עם צוות העובדים וההנהלה, רמת הסיפוק בעבודה, הרגשתו לגבי שביעות רצון המעסיק ממנו ושביעות הרצון הכללית שלו.
  • שיחה עם העובד מטעם המעסיק: אנו ממליצים לערוך שיחה עם העובד לקראת סיום תקופת ההתנסות, על מנת לשמוע ממנו את התרשמותו ממקום העבודה, את שביעות הרצון שלו מהעבודה, את התחושות שלו לגבי מקום העבודה, את רצונו להמשיך ולעבוד במקום העבודה לטווח הארוך ואת הציפיות שלו להמשך.
  • קבלת החלטה מושכלת: מומלץ כי לקראת תום תקופת הניסיון מטעם חברת ההשמה, תתקבל החלטה מושכלת של המעסיק, אשר תיעשה בהמשך לשיחה עם העובד והתרשמות הממונה הישיר מן העובד.
  • סביבת עבודה נעימה – מומלץ להקפיד על סביבת עבודה נעימה, בה לעובד יש רצון לקום בבוקר לעבודה. במסגרת זו יש לדאוג כי היחסים בין העובדים יהיו טובים וכמו כן לתת לעובד להרגיש כי ישנה דלת פתוחה אל המנהל הישיר לשיתוף והתייעצות בכל עניין.
שיתוף עם חברים

Comments are closed