בשנים האחרונות, מערכות החינוך והמקומות הפרטיים הזקוקים למורים איכותיים לא מצליחים לגייס אותם.

בתי ספר וחוגים פרטיים נשארים ללא מורים שיעבירו את החומר לתלמידים במגוון מקצועות כיוון שרבים לא מעוניינים להתמקצע בהוראה וגם מי שכן לא מוכן לעבוד בתנאים הנוכחיים.

כתוצאה מכך, נוצר מצב שמעסיקים צריכים להעסיק סטודנטים ואנשים שלא בהכרח מוכשרים מספיק להוראה.

אז איך באמת מוצאים מורים איכותיים?


בכדי לגייס מורים איכותיים חשוב לא להתפשר על תנאי הקבלה שלהם, ולהישאר עם קו אחיד באשר לתנאי קבלה גבוהים. במצב כזה, אמנם ייקח זמן לגייס את המורים, אבל כל המגוייסים יהיו בהכרח איכותיים.

פעמים רבות מתבצעות פשרות בעת קבלת מורים לעבודה, במצבים בהם מבקשים תנאי קבלה “פחותים” ורמת המורים המלמדים נמוכה עד כדי העסקת סטודנטים שטרם סיימו את לימודיהם ולא מוכשרים מספיק לעבודה.
למרות המחסור, חשוב לשמור על סלקטיביות בגיוס המורים ולוודא שכולם ברמה גבוהה.

איך בוחרים מורים למקומות שונים?

שמדובר על משרד החינוך כמובן שקשה יותר לשמור על אחידות כיוון שמדובר בגוף גדול המחויב בהעסקת כמות גדולה מאוד של מוריםץ לכןף פעמים רבות כורח המציאות הוא להעסיק מורים בתנאי קבלה נמוכים יותר.
כמובן שלא כך הדבר כשמדובר על חוגים פרטיים – כאשר אנחנו מחפשים מורים לחוגים או למרכזי לימוד כמו מקום רציני ללימוד אנגלית או מקום רציני ללימוד לבגרויות, אנחנו יכולים להחליט בעצמנו על תנאי הקבלה שלהם.

צריך לקחת בחשבון בשני המקרים שכאשר אנחנו מעסיקים מורים לא ברמה שציפינו, כך גם רמת התלמידים לא תהיה ברמה המצופה.

בנוסף, יש לשים דגש על נושא נוסף וחשוב והוא התמריצים, אנשים הניגשים ללמוד הוראה היום מודעים לשכרם של המורים ולכן פחות ופחות ניגשים לתחום.
ככל שיש מחסור גדול יותר במורים, כך יש להעלות את התמריצים שיגרמו למורים להישאר במערכת. כיוון שבבתי הספר המורים מועסקים דרך משרד החינוך ולא דרך המנהל הישיר שלהם יש בעיה במבנה ההעסקה של המורים והמערכת לא מתמרצת את המורים ולכן קשה למצוא מורים איכותיים שיסכימו לעבוד בתנאים הללו, גם כאן כאשר מדובר על חוגים פרטיים המצב הוא שונה – השכר והתנאים מתבצעים מול המנהל הישיר של המקום וניתן להעלות את השכר ואת התמריצים למורים וכך להביא לגיוס מורים איכותיים יותר שיוכיחו את עצמם וילמדו את התלמידים כמו המצופה.

שיתוף עם חברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *